Puitmajade tootmisest Eestis

Ajaloost

Käsitsi raiutud ümarpalkelamute püstitamisel on Eestis sajanditepikkused traditsioonid – Eesti talumajad on läbi sajandite ehitatud kohalikust männi- ja kuusepalgist. Eestis on säilinud üle 300 aasta vanuseid palkehitisi. Mujal Põhjamaades leidub aga ka 800 ja isegi 1000 aastaseid puithooneid. Puitmajade tööstusliku tootmise ajalugu Eestis hakkas arenema möödunud sajandi 50-ndatel aastatel, kus metsamajandite tootmisbaasides alustati kokkupandavate puitmajade tootmist nii freespalgist kui kilpelementidest. Tänaseks on puitmajade tööstuslik tootmine arenenud eraldi tööstusharuks, kus tegutseb enam kui 140 ettevõtet, kelle müügitulu aastas on kokku ~300 miljonit eurot, millest eksport moodustab ~80% .

Tänapäev

Täna toodetakse tööstuslikult nii ümar- kui kandilisest freespalgist maju, käsitsi raiutud ümarpalkmaju ja kantpalkmaju, karkasskonstruktsiooniga puitelement- ja moodulmaju.

 

Eesti puitmajaklastri liikmed omavad pikaajalisi kogemusi puitmajade ja ettevõtete toodang on konkurentsivõimeline maailma turul. Seda näitab fakt, et ettevõtete kogutoodangust ligikaudu 85-90% müüakse Eestist väljapoole – peamisteks sihtturgudeks on Skandinaavia, Saksamaa ja Suurbritannia, kuid ekspordipartnerite seast võib leida ka Jaapani, Lõuna-Aafrika ja Lõuna-Korea.

 

Klastrisse kuuluvaid ettevõtteid iseloomustavab individuaalne lähenemine igale kodumaise kliendi soovile, kiirus, personaalne nõustamine ja meeldiv teenindus.