Eesti puitmajaklaster korraldas BAU 2015 ühiskülastuse

Eesti majatootjad külastasid jaanuari lõpus üht maailma juhtivat ehitusmessi.

Iga kahe aasta tagant Saksamaal Münchenis toimuv BAU mess esitleb arhitektuuri, materjale ja süsteeme tööstus- ja äripindadele, eramuehituseks ning sisetöödele. Lisaks on BAU-l kavas mitmesugused näitused ja foorumid, mis käsitlevad messi põhiteemasid erinevatest vaatenurkadest. Messi loetakse oma valdkonnas üheks olulisemaks maailmas – eelmisel korral osales 2060 eksponenti 41st riigist ja kokku külastas messi 235 000 inimest.

Janek Joost, Greentec Houses OÜ tegevjuht, kellel varasemast kogemused vaid Eesti, Soome ja Rootsi messidega, võtab Münchenis kogetu kokku ühe sõnaga: “mastaapne“.  Kohal oldud kahest külastuspäevast jäi väheks, kõiki näitusehalle ei jõutudki läbi käia. „Kus midagi põnevat silma hakkas, seal peatuse korraks tegime. Meil enim kasutatud kaubamärkide väljapanekute külastamine oli juba eelnevalt eesmärgiks võetud. Tahtsime näha, et mida uut ja põnevat on tulemas.“ Joostile jäi messilt silma taaskäideldud prügist ja plastist toodetud terrassilahendused, mille pakkujaid oli suisa kümmekond.

Rakvere Metsamajandi juhatuse esimehe Andres Alametsa sõnul jäi messikülastusest mulje, et tänasel päeval taandub ehituses kõik energiatõhususele. “Mess näitas ilmekalt, kuidas kõik otsivad aktiivselt võimalusi energiatõhususe parandamiseks,” kommenteeris Alamets.  Ettevõtja, kes üritab messidele jõuda korra või paar aastas üldist trendi jälgima, tunnistas, et aega jäi napiks, et kõiki halle külastada. „Pilt oli kirju. Pidin tegema valiku, mis rohkem huvi pakub.“

Eesti Puitmajaklastri liikmed Palmatin OÜ ja Nordic Houses KT OÜ osalesid messil ka EASi ühistendil.

Palmatin OÜ juhatuse esimees Kaljo Valler kiitis ühisstendi organiseerijaid: “Stendikujundus ja ruumikasutus oli väga hästi õnnestunud. Kogu kontseptsioon valmis koostöös ja kõigi soovidega arvestati.” BAU 2015 ise üllatas Vallerit meeldivalt asiste külaliste rohkusega, niisama uudistajaid oli väga vähe ja võrreldes teiste messidega oli külastajate professionaalsuse tase kõrge.

“Enamus kontaktidest, mis messi käigus saadi, on puidu- või ehitusvaldkonnas täna tegutsevad ettevõtted, kes otsivad võimalike uusi partnereid,” kommenteeris Valler. “Lisaks koostööhuvilistele oli ka mitmed lõppkliente, kes tulid kohale projektidega, mida soovitakse tellida.” Valleri sõnul on EASi ühisstendil osalemisega kogutud kontaktide maht ja väärtus arvestatav.

Seekordne mess näitas ilmekalt, et puit on Saksmaal ja üldse Euroopa ehituses tõusev trend, seda nii korrusmajade- kui ka individuaalehituses. Ka soojustus- ja viimistlusmaterjalina võetakse järjest rohkem kasutusele puitkiudplaate.

Kõik klastrireisiga messi külastanud ettevõtjad jäid väljasõiduga väga rahule.  Tunnistati, et suhtlus kolleegidega oli samuti väga oluline. “Harvad on juhused, kus majatootjad ja arhitektid on koos. Seltskond oli suur ja reisil kerkis huvitavaid ja kasulikke teemasid,“ kommenteeris Alamets.

Eesti puitmajaklastri projektijuht Lauri Kivil sõnul planeeriti reis võimalikult intensiivne: “Programm oli tihe, lisaks messikülastusele toimus ka käsitöö-palkmajatootjate kohtumine klastri energiatõhususe uuringu Saksa poolse töögrupiga.”

Eesti puitmajaklastrist osales reisil kokku  17 ettevõtet. Rohke osavõtt oli indikaatoriks, et BAU mess on ehitussektori jaoks üks olulisemaid Euroopas. 

Reisi rahastas Eesti puitmaju eksportivate ettevõtete klastri täistaotluse projekt, mida toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus klastrite arendamise programmist, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

6.2.2015 / Uudis