TTÜ üliõpilaskodu läbis põhjaliku ravikuuri

TTÜ ja Matek ASi koostööprojekt, Akadeemia tee 5a pereühiselamu renoveerimine on lõpusirgel. Jäänud on veel viimased ehitustööd ning peatselt võib Tehnikaülikool tudengeid uue kuue saanud paneelmajas majutama hakata. Juba on projekti eest saadud ka esimene tunnustus.

Akadeemia tee 5a on Tallinna Tehnikaülikooli 1986. aastal valminud pereühiselamu, mis oli seni viimane TTÜ linnaku rekonstrueerimata üliõpilaskodu. Hoone renoveerimise juures kasutati uudset lahendust, kus maja soojustati Matek AS tehases valmistatud puitpaneelide abil. Rekonstrueerimistööd tagavad A klassi energiatõhususe ning parandavad TTÜ tudengite elutingimusi, sest vähenevad radikaalselt näiteks hoone energiatarbimine, uuendatakse tehnosüsteeme ja siseviimistlust. Lisaks saab hoonel olema soojustagastusega ventilatsioon, päikesekollektorid sooja vee valmistamiseks, heitvee soojustagastus ning päikeseelektri süsteem – need tagavad energiatõhususe liginulleenergia tasemel.

Lähiregioonis ainulaadne projekt

Juba projekti alguses oli teada, et sellelaadne paneelmaja rekonstrueerimine on ainulaadne Balti riikides ning Akadeemia tee 5a hoonest võiks kujuneda prototüüp samasuguste, kuni 50 aastat tagasi ehitatud Eesti kortermajade korrastamisel. Renoveerimise tegi unikaalseks tehases eelvalmistatud moodulpaneelid,mis tagavad kõrge ehituskvaliteedi ning lühendavad oluliselt ehitusprotsessi objektil. Lisaks välisseintele paigaldati tehases valmistatud soojustatud elemendid ka katusele. Matek AS projektijuht Leho Variku sõnul oli selline projekt Mateki jaoks esmakordne ning ei saanud mööda ka ootamatutest üllatustest. „Nõukogude ajal ehitatud betoonpaneelidest majade seinad ei ole ideaalselt sirged, pigem kipuvad olema kõverad. Erand ei olnud ka renoveeritav ühiselamu. Seinapaneelide tootmisel ja paigaldamisel on aga kõverustega arvestamine väga oluline,“ selgitas Varik.

TTÜ Akadeemia tee 5a ühiselamu saab peatselt renoveeritud. Foto: TTÜ

Oluline teadustöö objekt

TTÜ ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor ning professor Jarek Kurnitski kinnitab, et projekti suurim väljakutse oli tehases toodetud välisseinapaneelide kasutamine hoone renoveerimisel. „Selline uute hoonete puhul tavapärane lahendus on keerukam teostada vanade paneelmajade puhul. Välja tuli töötada moodulpaneelide kinnituslahendused, muuta paneelide konstruktsiooni ning integreerida nende sisse ventilatsioonitorustikud,“ lausus Kurnitski. Hoone rekonstrueerimisel osalesid aktiivselt Tehnikaülikooli ehitusteadlased, kes viivad läbi teadusuuringuid hoone rekonstrueerimistööde ajal ja edaspidi analüüsides selle välispiirete ehitusfüüsikalist toimivust ning hoone sisekliimat ja energiatõhusust. „Tegemist on Tallinna Tehnikaülikoolile ka teadustöö tegemiseks olulise projektiga. Eraldi uurimistööna hakatakse jälgima valminud hoone energiatarbimise ning -tõhususe näitajaid,“ lisas Kurnitski.

Moodulpaneelid on välja töötatud Horizon 2020 uurimisprojekti MoreConnect  raames, kus osalevad 18 partnerit 7st Euroopa riigist. Eestis osalesid uurimus- ja arendustöös lisaks TTÜ-le ja Matek ASile ja REF Ehitustööd OÜ. Renoveerimise peatöövõtja oli OMA Ehitaja. Rekonstrueerimisprojekti koostaja oli projekteerimisbüroo Sirkel & Mall OÜ.  

TTÜ üliõpilaskodu sai uue ilme Matek AS toodetud seinapaneelidega. Foto: TTÜ

Projekt ei jää tunnustuseta

TTÜ ja Matek AS pärjati Akadeemia tee 5a projekti elluviimise eest ka „Aasta Energiateo“ auhinnaga, mida annavad välja Energiamessi korraldajad koostöös energiavaldkonna partneritega. Auhinna andis TTÜ-le ja Matekile Tallinna Energiaagentuur. Matek AS tegevjuht Sven Mats loodab, et antud projekti raames ollakse teerajajaks vanade korterelamukvartalite renoveerimisel mitte ainult Eestis, vaid ka kogu Euroopas. „Kuigi renoveerimislahenduse väljatöötamine ja realiseerimine on olnud aja ning ressursimahukas, usume, et sarnane metoodika viib kortermajade renoveerimise uuele ning kõrgemale tehnilisele tasemele. Fassaad saab visuaalselt korrektsema ilme ning on kauakestev ja hooldusvaba,“ lisas Mats. Kahtlemata on igasugune tunnustus tehtud töö eest Matsi hinnangul ettevõtte ja partnerite jaoks oluline motivaator.

Igal aastal toimuval Energiamessil, mille missiooniks on harida elanikke ja edendada säästlikku energiatarbimist, pärjatakse austust väärivad toed auhinna ja tunnustusmärgiga. Kandidaate „Aasta Energiateole“ esitavad energiavaldkonnas tegutsevad erialaliidud ja organisatsioonid ning omavalitsused. Auhinnagala Aasta Energiategu toimus 30.septembril Energiamessi raames. Teiste auhinnasaajatega saab tutvuda SIIN.

5.10.2017 / Uudis