Palkmajaehitajate võistlus tähistab juubelit

Augusti esimesel päeval toimub Hiiumaal juubelit tähistav käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus. Võistlusel võtavad mõõtu oma ala professionaalid ja eriala omandavad õpilased – parimat tehnikat ja kiirust peab näitama palkmaja ühe olulisima konstruktsiooni osa – nurgatapi ja vara – valmistamisel.

Eesti Puitmajaliit ja klaster koos Lõuna-Eesti palkmajatootjate ning Hiiumaa Ametikooliga korraldavad kümnendat korda käsitöö palkmajaehitajatele mõeldud võistlusformaati. Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus on ainuke omataoline üritus nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, kus professionaalsed palkmajaehitajad oma oskusi teiste kolleegidega võrrelda saavad. Varasematel aastatel on võistlus toimunud nii Räpinas kui Tallinnas, puitmajapäeva raames Vabaõhumuuseumis. Sel aastal ühendatakse jõud Hiiumaal, sest just sealses ametikoolis on viimastel aastatel tugeva aluspõhja saanud mitu kursusetäit palkmajaehitaja elukutse huvilisi.

Palkmajaehitajate kutsevõistlus toimub Hiiumaal Hiiu kultuuri, saunasid ja sellega koos ka puitmajasektorit tutvustava nädala raames, kus tegevusi leiab võistlusest ja koolitustest kuni avatud saunade ja paadireisideni. Eesti Puitmajaliidu ja klastri korraldatava võistluse eesmärk on tutvustada ja väärtustada palkmajaehitaja ametit ning propageerida palkmajaehitust ja selle traditsiooni. Kutsevõistluse võistlusülesanne on valmistada üks palkmaja nurgatüüp, mille juures kohtunikud hindavad palgi paikapanemise kiirust ja täpsust. Võistluse võidab ülesande lühima ajaga ning korrektsemalt teostanud võistleja. 

Palkmajaehitajate kutsevõistlus 2020 Eesti Vabaõhumuuseumis. Foto: Taavi Sepp

Väga oluline samm võistluse arendamisel tehti kaks aastat tagasi, kui tasemekategooria muudatuse järel said kutsevõistlusest osa võtta ka mitte-professionaalid ehk eriala omandavad kutsekoolide õpilased. Kategooria loomine on täna kasvanud heaks koostööks Hiiumaa Ametikooliga, kes lisaks õpilaste esinduse välja panemisele on ka ürituse üks peakorraldajatest. Võistluse üks korraldaja, Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil ütleb, et sellise avaliku võistluse korraldamine ja erinevate tehnikate tutvustamine nö tavainimesele on oluline osa palkmajaehituse traditsioonide edasi andmisel ja nende säilimisel ning arendamisel. „Käsitööna valmistatud palkmaja on olnud ja jääb ka tulevikus üheks eelistatuimaks maakodu lahenduseks. On selge, et kvaliteetse ja õhupidava käsitööpalkmaja tootmise juures on kõige olulisemad hoonet valmistava meistri oskused. Kutsevõistluse korraldamisega oleme juba kümne aasta vältel aidanud käsitööpalkmajade ehituse töövõtteid ja meistrite oskusi hoida maailmatasemel.“ Kutsevõistlusel osalevatest ja eelkõige võitnud ettevõttest oma kodu tellimine on kvaliteeti nõudvale kliendile parim garantii meelepärase lõpptulemuse saamiseks, lisab Kivil. 

Ootame kõiki huvilisi 1.augustil üritusele kaasa elama! 

Võistlejatele:

X Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus 1.augustil algusega kell 11.00 Hiiumaal, Suuremõisas. 

Võistlust tutvustav video

Palkmajaehitajate kutsevõistlust toetab Eesti puitmajade ekspordiklastri täistaotluse projekt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) klastrite arendamise programmi raames, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

25.6.2020 / Uudis