Tallinnas valmis Eesti esimene söestatud puidust fassaad

Tallinnas asuvale kortermajale valmistas ettevõte Bauschmidt Yakisugi tehnikas söestatud puidust fassaadi, mis annab puidule täiesti tavapäratu ilme, pakkudes traditsioonilisele ehitusmaterjalile uudse ja omapärase välimuse.

Tallinnas valminud fassaad
Foto:  Bauschmidt

Yakisugi tehnika Eestisse tooja ja populariseerija, Eesti Puitmajaliidu ja arhitektuuribüroo TEMPT juhatuse liige Mihkel Urmet kinnitas, et eestlase jaoks tavapäratu tehnika sobib väga hästi meie keskkonda: „. Must soliidne välimus sulab kokku Eesti loodusega ja jätab hooned väärika välimusega. Kuid asi pole vaid välimuses – jaapanlased leiutasid tehnika puht praktilistel eesmärkidel, et puit ei mädaneks ja peaks vastu kõigile ilmadele, kahjurid ei tunne süsiniku vastu huvi ning praktiliselt on võimalik tekitada igaveselt kestev puit,“ sõnas Urmet.

 „Koostöös puitmajaklastriga kutsusime eelmisel aastal Eestisse külla Jaapani ühe omapäraseima arhitekti ja professori,elava legendi Terunobu Fujimori. Temaga koos viisime läbi yakisugi tehnika töötoa ja loengud selle omapärase puidu viimistlemise tehnika tundma õppimiseks,“ valgustas Urmet omapärase stiili kodumaale toomist.

Urmet lisas: „Hea meel on näha, et eelmisel aastal korraldatud seminar on saanud nüüd omapärase ja kvaliteetse tulemi, mis oma erilisusega jääb kindlasti linnapildis silma ning lisab erakordse puidukasutusega tugeva väärtuse kohalikku elukeskkonda.“

Eesti esimese yakisugi stiilis hoone fassaadi ehitas OÜ Bauschmidt, arhitektid olid Madis Eek ja Margit Mutso

Puitmajaklastri ja TEMPT-i korraldatud “Yakisugi töötuba”

Foto: Tõnu Tunnel 

Yakisugi ehk Shou-Sugi-Ban on juba sajandeid vana Jaapani puidu pinna söestamise tehnika – arvatavasti on see maailma vanim puidu kaitsmise viis. Jaapanis kasutatakse yakisugi tegemiseks põhiliselt seedripuidust laudu aga Eestis kasutame selleks lehist, kuuske või mändi. Yakisugi tehnikas viimistletud laudu kasutatakse peamiselt hoonete fassaadidel. Traditsiooniliselt on Eestis söestatud puitu (puidust aiapostid jm maapinnaga kokku puutuvad puitkonstruktsioonid), et takistada mädanemist, seente ja puidukahjurite levikut. Viimasel ajal on yakisugi kogunud populaarsust Jaapanis, USA-s ja Euroopas, kus arhitektid-disainerid on selle naturaalse tehnika taasavastanud.

Allikas: Arhitektuuribüroo TEMPT ja Eesti puitmajaklastri koostöös olnud töötuba: „Yakisugi töötuba“

 

 

23.8.2016 / Uudis