Garage48 puidu häkatonil võidutses modulaarne puitehitus

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartus neljas Garage48 Wood makeathon. Sündmuse eesmärk oli läbi uudsete lahenduste prototüüpimise arendada arhitektuuri, puidu töötlemise ning metsanduse valdkondi tõhususe ja keskkonnasäästvuse suunas. Üheksa tiimi hulgast prototüüpis ennast võitjaks Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengite tiim.

Garage48 “Future of Wood 2020”. Foto: Siim Tiirik

Garage48 pakub konsentreeritud ja mitmekesist keskkonda, kus 48 tunni jooksul töötatakse välja uusi innovaatilisi lahendusi. “Häkatonide ja makeathonide peidetud võlu seisneb erinevate sektorite vahel silla ehitamises. Kokku saavad inimesed, kellel on sisemine hasart muuta keskkonda, ettevõtlust ja igapäevast elu paremaks,“ iseloomustab Garage 48 kontseptsiooni Eesti Puitmajaliidu projektijuht Annika Kibus. Tartus toimunud Wood makeathonil lahendati ehituskonstruktsioonide, puidu väärindamise ja keskkonnateadlikkusega seotuid ideid.

Eesti Puitmajaliit ja Eesti Puitmajaklaster toetasid 1000 eurose preemiaga TeTrees platvormi edasiarendust, mille eesmärk on kujundada noortes välja keskkonnateadlik maailmavaade ja kliimasäästliku käitumise mustrid. Annika Kibus kinnitab, et ka puitmaja on oma olemuselt keskkonnateadlik lahendus ning sellist tüüpi hoonet telliv klient on reeglina teadlik enda tegevuse otsesest ja kaudsest mõjust keskkonnale. „Kuna ka TeTreesi platvorm motiveerib noori tegema keskkonnast hoolivaid otsuseid ning selle kaudu on kasutajatel võimalik näha, kui suur on tema tegevuse süsinikujalajälg, olen veendunud, et platvorm edendab suurel määral ka keskkonnasäästlike puitmajade ehitust,“ lisab Kibus.

Auhinna üleandmine TeTrees meeskonnale. Foto: Siim Tiirik

Garage48 Future of Wood 2020 toimus Eesti Kunstiakadeemia, Startup Estonia ning Garage48 jätkuvas koostöös ning jõudis sel aastal Tartusse koostöös Eesti Maaülikooliga. “Mets ja puit on eestlastele nii omane, et vahel kipume mõtetes jääma kinni juba tuntud tehnoloogilistesse lahendustesse ja kasutuspraktikatesse. Just siin tuleb esile makehatoni tõeline väärtus, kui puidukasutuse valdkonna arendamise ideid hakkavad arendama erinevate erialade ja väga erineva ettevalmistusega inimesed, ” selgitab korralduspartneriks liitumise Ahto Kangur, Eesti Maaülikooli Metsandus- ja maaehitusinstituudi metsakorralduse ja dendromeetria dotsent.

Arendusnädalavahetus toimus piiratud osalejate arvuga, maski kandmise ning distantseerumise kohustusega. Renee Puusepp, Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur ja korraldustiimi liige hindab osalejate koostööd ürituse toimumisel. “Seekordne üritus toimus äärmiselt keerulistes oludes, kuid sellele vaatamata tuli kokku osalejaid erinevatest valdkondadest ning tehti mitu huvitavat prototüüpi. Osalenud tiimid tõestasid kõige muu hulgas ka valmidust välja astuda tavapärasest mugavusstsoonist ning seetõttu väärivad kõik osalejaid erilist tunnustust.“

Ülikoolide koostööle lisaks liitus arendusnädalavahetuse korraldamisel partneritena mitmeid ettevõtteid nagu Harmet, Metsä Wood, Creatomus Solutions, Rothoblaas ning ka Eesti Puitmajaliit ja Puitmajaklaster, kes tõid üritusele väljakutsed ning jagasid kombineeritult parimatele tiimidele 8000€ tootearenduse seemneraha.

Üldvõitja “Modular Terraced Housing” auhindamine. Foto: Siim Tiirik

Peavõidu ning Eesti Kunstiakadeemia ja Harmeti mustermajade väljakutse (3500€) võitis “Modular Terraced Housing”. Tiimi eesmärgiks on muuta ridaelamute arendamine kiireks ja paindlikuks. See toimub läbi tööriista, millega arendaja saab lihtsasti valida ja visualiseerida soovitud konfiguratsiooniga elamisühiku.

Creatomus Solutions mustermajade ning konfiguraatori väljakutse võitja ETNIKA Houses eksootilise moodulsuvila edasiarendust toetab 1500€.

Eesti Maaülikooli eriauhind (2000€) läks TIMBERWAVE tiimile, kelle idee on arendada komposiitkonstruktsioonides kasutatav puidupõhistest plaatmaterjalidest kandev trapetsprofiil. 

Eesti Puitmajaliit ja Eesti Puitmajaklaster tänab ürituse Garage48 Future of Wood makeathoni korraldajaid. 

Eesti Puitmajaklastril aitas auhinna välja panna EASi programmi kaudu rahastatud puitmajade ekspordiklastri projekt. Klastrite meedet rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

 

 

www.estonia.ee

18.11.2020 / Uudis