IX Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus toimub Tallinnas

Palkmajaehitajate kutsevõistlus toimub jaanikuul Tallinnas, Eesti Vabaõhumuuseumis ning on osa puitmajasektorit tutvustavast päevast. Haarava võistluse ümber mahub olulisi sündmusi nii sektorile kui mitmeid põnevaid tegevusi kogu perele.

Eesti Puitmajaliit ja klaster koos Lõuna-Eesti palkmajatootjate ning Hiiumaa Ametikooliga toovad üheksandat korda kõigi huviliste silme ette palkmaja ühe olulisima konstruktsiooni osa – nurgatapi ja vara – valmistamise tehnika atraktiivses võistlusformaadis. Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus on ainuke omataoline üritus nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, kus professionaalsed palkmajaehitajad oma oskusi teiste kolleegidega võrrelda saavad. Traditsiooniliselt on võistlus toimunud Räpinas, kuid 2019. aasta on selles osas erandlik.

29. juunil toimub Eesti Vabaõhumuuseumis sektori ühe olulisema ühisprojekti – tänapäevase puidust näidishoone ja sektori showroomi avamispidu. Puitmajasektor kingib ühiselt „Eesti Vabariik 100“ sündmuste raames Eesti Vabaõhumuuseumile innovaatilise elu- ja töökeskkonda tutvustava kaasaegse puit-näidismaja, millest saab ühtlasi ka Eesti puitehituse kompetentsikeskus. Sel puhul on puitmajasektor kaks sündmust omavahel ühendanud. Kogu päev kujuneb koostöös ettevõtjate ja EVM-iga üheks terviklikuks puitmajasektorit tutvustavaks ürituseks, kus lisaks kutsevõistlusele ja hoone avamisele toimuvad tööriistade mess, mitmed seminarid, koolitused ja töötoad. Tegevust kogu perele! 

Kaheksas käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus Räpinas. Foto: Nogata Design

Eesti Puitmajaliidu tegevjuhi Lauri Kivili sõnul on käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistluse pealinna toomine seotud eelkõige sektori puidust näidishoone kinkimisega Eesti Vabaõhumuuseumile. „Tahame kahe olemuslikult erineva sündmuse ühendamisega luua 29.juunil sektoris nö ajasilla.“ Kui tänapäevase puitmaja näidishoone valmistamisel on kasutatud koos puitkarkass- ja ristkihtpuidu (CLT ja MHM) tehnoloogiat, siis võistlusega tahetakse rõhutada, et käsitööna palkmajade valmistamisele jääb Eesti kultuuriruumi alatiseks koht. „See ei ole pelgalt meie arvamus, vaid seda kinnitab nii klientide stabiilselt kasvav nõudlus käsitööpalkamajade järele kui ka riigi toetav suhtumine palkmajadele rakenduvate energatõhususe miinimumnõuete erisuse kaudu.“ 

„Samuti on meil hea meel, et eelmise aasta muudatused võistlusformaadis ehk mitte-professionaalide kategooria loomine on täna kasvanud koostööks, kus Hiiumaa Ametikool ei kaasa pelgalt osalejaid, vaid kellest on saanud ka ürituse üks peakorraldaja,“ lisab Kivil. See, et kutsevõistlust on huvitav ja haarav kohaliku publiku kõrval ka välismaalt pärit külaliste jaoks, on tõestanud eelmised aastad. 2018. a käisid Räpinas palkmajameistritel külas näiteks Jaapani Palkmaja Assotsiatsiooni esindajad ja Norra palkmajameister George Fuller. Võistluse korraldaja, Eesti puitmaklaster loodab selle aasta üritusel võistlemas näha Eesti meistrite kõrval ka välismaa oskuslasi ning veelgi suuremal arvul mitte-professionaale (non-professionals) ehk õpilasi Eesti kutsekoolidest. 

Tulge uudistama, kuidas oma ala professionaalide ja palkmajaehituse eriala omandajate käe all valmivad palkmaja erinevad nurgatapid ning millise erakordse kingituse saab Eesti Vabariik! 

IX Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus 29. juunil algusega kell 11.00 Tallinnas, Eesti Vabaõhumuuseumis. 

Võistlejatele:

Eesti Puitmajaliidu ja klastri korraldatava võistluse eesmärk on tutvustada ja väärtustada palkmajaehitaja ametit ning propageerida palkmajaehitust ja selle traditsiooni. Kutsevõistluse võistlusülesanne on valmistada üks palkmaja nurgatüüp, mille juures kohtunikud hindavad palgi paikapanemise kiirust ja täpsust. Võistluse võidab ülesande lühima ajaga ning korrektsemalt teostanud võistleja.

29.1.2019 / Uudis