Tormist tingitud elektrikatkestused lõid valusalt ka puitmajatootjaid
Kalmer Põlluäär ei varjanud kibedust, mida tema hinge on külvanud viimased tormid ja nende põhjustatud voolukatkestused. “Täna ma pean Saksa kliendile hakkama selgitama, miks üks või teine asi on tegemata. See, mis siin juhtus, neid eriti ei huvita. Neil on oma kliendid, kes ootavad kaupa,” rääkis firmajuht eile päeval Saarte Häälele.
Juba homme ootab Põlluäär külla Hollandi klienti ja murrab pead, kuidas temale olukorda selgitada. Jah, praegu sügisel ei ole tellimusi ehk nii palju, aga olemasolevad peavad tähtajaks täidetud saama. Sellest sõltub tootja maine. “Kui ma iga nädal ikka helistan, et voolu pole, siis lõpuks öeldakse nägemist ja otsitakse teine tootja,” rääkis ta väga murelikult.
Plaane teha raske
“See, mida infotelefonilt lubatakse, on täiesti mõttetu. Õnneks on mul kohapeal tuttavad mehed, kellelt adekvaatset infot saada ja mille järgi otsuseid vastu võtta,” rääkis Põlluäär. “Meil maksab iga tund ainuüksi tööjõukuluna 350 eurot, millele lisandub kahju tegemata toodangu ja saamata jääva tulu näol. Kelle poole ma pöörduma peaksin, et asi korda saaks? Nii kui natuke tuult on, kohe on jama,” lisas ta.
Põlluäärele teadaolevalt on Sandla elektriviletsuse põhjuseks Valjala–Kangruselja–Sandla liin. Nädalavahetuse tormiga tegid langevad puud jälle traadid katki ning rikkebrigaadidel võttis aega, enne kui nad järjega sinna jõudsid. Eriti murelikuks teeb tehaseomanikku aga teadmine, et liini pole plaanis ka lähiajal uuendada. “Kuidas me oma tootmist siis maal laiendame? Paneb ikka mitu korda mõtlema, enne kui mingi otsus teha,” sõnas ta.
Pikk voolukatkestus oli ka maakonna suurima elektritarbija, kummidetaile tootva OÜ Merinvest Mullutu tehases. “Meil läheb elektri peale hulk raha ja kui seda ühel hetkel pole, siis on asjad sassis ja inimesed tuleb koju saata. See ei tee rõõmsaks,” ütles firma nõukogu esimees Enn Meri.
Meri arvates saaks Elektrilevi tarnekindluse parandamiseks üsna palju ära teha. “Oleme ka ise selleks ettepanekuid teinud,” kinnitas ta.
“Tunduvalt parem oleks, kui meil oleks vähem õhuliine. Saaremaal on tormid eriti sügisperioodil tavalised, siis kukub puu liinile, tihti just öösel, kui mehed on kodus. Siis tuleb need kohad üles otsida, mis pole sugugi kerge. Ma saan Elektrilevist aru, et nad ei saa iga põõsa taga hoida meest, mootorsaag käes. Aga natuke paremini saaks neid asju teha küll,” arvas Meri.
Valikute küsimus
“Lahendus on kaablid maasse kaevata, aga see maksab raha, mis on pandud paraku teistele asjadele,” sõnas Meri, kes ei süüdista kohalikke töötajaid, sest nemad teevad, mida suudavad.
Vabaerakonda kuuluva Meri etteheide on suunatud võrguettevõtte juhtkonnale ja ka varasematele poliitilistele otsustele.
“Küsimus on prioriteetides. Kui ma tohin kriitiline olla, siis mulle tundub, et rohkem oldi huvitatud sellest, et Eesti Energia pumpaks palju raha riigieelarvesse, selle asemel et seda investeerida. Ja kui ma tohin hästi mürgine olla, siis selle asemel, et investeerida 600 miljonit dollarit Utah’s või Jordaanias, oleks võinud raha paigutada Eesti elektrivõrkudesse,” märkis Meri. Tema arvates ei ole energiafirma ülesanne genereerida riigile raha, vaid anda inimestele ja Eesti tööstusele kindel ja keskkonnasõbralik energia nii odava hinnaga kui võimalik. “Ma usun, et seda arvamust jagavad väga paljud inimesed. Ja see mees, kes nende kunagiste projektide ajal oli minister, seda tahetakse nüüd Luxemburgi saata,” ei jätnud Meri nõelamata.
Allikas: www.saartehaal.ee
Sandla Puit OÜ juhatuse liige Kalmer Põlluäär; Foto: Tambet Allik